" Alt fungerer perfekt. "
" Havde bestilt en høj bil, som så ikke var kommet retur, hvorefter vi måtte køre i en lav bil i tre uger. Super betjening i lufthavnen, men det gør ikke den dårlige oplevelse mindre. De burde være kommet med den bestilte SUV, så snart var kommet retur. Det er jo ikke vores fejl. "
God valuta for pengene: 1 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 1
" Nemt og overskueligt "
" Alt for "pushy" og nærmest aggressiv medarbejder ved skranken, der ville sælge ekstra forsikring for næsten €400,- selvom vi allerede var fuldt dækket. Det mente medarbejderen ikke - så man skal virkelig være forberedt og have styr på sine forsikringer. "
God valuta for pengene: 8 Effektiviteten ved skranken: 1 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Alt for dyrt i forhold til andre selskaber. "
" Billejen blev næsten fordoblet ved afhentningen.(Krydsning af grænse mm). Vi blev ikke oplyst om ektraudgift til rengøring af bil ved aflevering. "
God valuta for pengene: 3 Effektiviteten ved skranken: 4 Håndtering ved aflevering: 3 Køretøjets tilstand: 8
" Vi bruger altid Auto Europe til billeje i udlandet - godt overblik over priser og valgmuligheder, god og klar kommunikation igennem hele processen. "
" Ukompliceret proces både ved afhentning og aflevering. Ingen salgstaler om ekstra forsikringer, hvilket er en sjældenhed og et kæmpe plus. Reserveret depositum virker dog i den høje ende, men ingen bøvl ved aflevering. "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 7
" Vi havde bestilt bil hjemmefra og tegnet fuld kasko igennem Auto Europe. Da vi nåede frem til Carwiz kontor, kunne vi se igennem glasdøren til kontoret at dem der var før os havde voldsomme diskutioner med udlejerne, og flere gik fra kontoret i vrede uden at have lejet bil. Da det efter ca . 1 time blev vores tur troede vi at alt ville gå nemt. Men nej Carwiz ville ikke anerkende det beløb vi i forvejen havde betalt til i forsikring og leje, de overbegrinede os og fortalte at AutoEurope kun stod for booking af bilen. Hjemmefra havde vi betalt 237 euro til Autoeurope og måtte nu betale 369 euro for at få bilen udleveret. Det er den groveste udnyttlese af folk der lige er nået frem til udlejer, vi kunne ikke nå at lave aftale med andre udlejere på dette tidspunkt. Jeg kan ikke gennemskue hvem der er skurken i dette spil om det er Auto europe eller Carwiz. I tilfælde af at det er Carwiz forstår jeg ikke at Auto Europe vil arbejde sammen med dem "
" Vi havde bestilt bil hjemmefra og tegnet fuld kasko igennem Auto Europe. Da vi nåede frem til Carwiz kontor, kunne vi se igennem glasdøren til kontoret at dem der var før os havde voldsomme diskutioner med udlejerne, og flere gik fra kontoret i vrede uden at have lejet bil. Da det efter ca. 1 time blev vores tur troede vi at alt ville gå nemt. Men nej Carwiz ville ikke anerkende det beløb vi i forvejen havde betalt i forsikring og leje, de overbegrinede os og fortalte at Auto Europe kun stod for booking af bilen. Hjemmefra havde vi betalt 237 euro til Auto Europe og måtte nu betale 369 euro for at få bilen. Det er den groveste udnyttelse af folk der lige er nået frem til udlejer, vi kunne ikke nå at lave aftale med andre udlejningsfirmaer på dette tidspunkt. "
God valuta for pengene: 1 Effektiviteten ved skranken: 1 Håndtering ved aflevering: 7 Køretøjets tilstand: 10
" Snyd og bedrag. De tvang mig til købe mega dyr forsikring fordi jeg kun havde debet kort. Jeg kunne ikke få lov at udbetale depositum i stedet for. Jeg kunne ikke få lov at bruge en andens kreditkort heller. Auto europe bør være bedre til at formidle at det sker. "
" Snyd og bedrag. De tvang mig til købe mega dyr forsikring fordi jeg kun havde debet kort. Jeg kunne ikke få lov at udbetale depositum i stedet for. Jeg kunne ikke få lov at bruge en andens kreditkort heller. "
God valuta for pengene: 5 Effektiviteten ved skranken: 1 Håndtering ved aflevering: 5 Køretøjets tilstand: 5
" Super godt og tillidsfuldt koncept bortset fra, at afbestilling set fra kundens vinkel ikke er helt gratis, da der er valutagebyrer. Dette er ikke helt klart i præsentationen. "
" Engangsbetaling på 100 EUR for at licens til at krydse grænsen er for høj.... specielt i et område, hvor det næsten er en nødvendighed. Bilenmåtte i øvrigt godt have været vasket. "
God valuta for pengene: 8 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 7
" Det er umuligt at sætte karakter på selve Carwiz behandling, da vi har fået super behandling bortset fra, at man havde givet os en lav bil, selvom vi havde bestilt en høj SUV klasse. Ubehagelig start på ferien, hvor vi brugte en time ekstra, før at søde medarbejder fik løst konflikten. Herudover virker procedurerne i skranken noget ineffektive, idet mange data burde kunne været overført automatisk. "
" Det er umuligt at sætte karakter på, da vi har fået super behandling bortset fra, at man havde givet os en lav bil, selvom vi havde bestilt en høj SUV klasse. Ubehagelig start på ferien, hvor vi brugte en time ekstra, før at søde medarbejder fik løst konflikten. Herudover virker procedurerne i skranken noget ineffektive, idet mange data burde kunne været overført automatisk. "
God valuta for pengene: 5 Effektiviteten ved skranken: 5 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 8
" SCAM! "
" Uflexible regler, som gjorde det umuligt at få udleveret bilen. "
God valuta for pengene: 1 Effektiviteten ved skranken: 2 Håndtering ved aflevering: 1 Køretøjets tilstand: 1
" God servis "
" Godr "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Godt og effektivt med følgende kommentarer... Bilen snavset pga natlig regn men derfor kunne man godt have vasket den igen En kort intro af gps, fartkontrol, mv. ville have været godt Der manglede 20% af benzinen, jr. benzinmåler. Har ikke orket at kræve kompensation, da vi skulle videre med flyet. Synes, at medarbejdere ved skranken var hurtig og effektiv men blev forsinket, da alle informationer skulle indtastes påny "
" Godt og effektivt med følgende kommentarer... Bilen snavset pga natlig regn men derfor kunne man godt have vasket den igen En kort intro af gps, fartkontrol, mv. ville have været godt Der manglede 20% af benzinen, jr. benzinmåler. Har ikke orket at kræve kompensation, da vi skulle videre med flyet. Synes, at medarbejdere ved skranken var hurtig og effektiv men blev forsinket, da alle informationer skulle indtastes påny "
God valuta for pengene: 7 Effektiviteten ved skranken: 7 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 7
" Jeg synes ikke det fremgik tydeligt af kontrakten i fremsendte, at det kostede ekstra ved afhentning af bilen efter kl. 21:00. Det kostede os 37,50 euro at vi var ved skranken kl. 21:15. SAS flyet var forsinket med ca. 40 min fra Kastrup. "
" Da flyet var lidt forsinket kom vi åbenbart for sent, 15 min. efter kl. 21:00, det kostede os 37,50 euro. Men vi måtte vente ca. 1 time på udlevering af bilen og måtte selv finde en medarbejder ude på pladsen der kunne komme og foretage udleveringen. Det tog vi selvfølgelig ikke 37,50 euro for. Det kunne gøres bedre. "
God valuta for pengene: 9 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 7 Køretøjets tilstand: 10
" The autoeurope price of the car turned out to not be competitive after all. "
" Very aggressive attempt to upsell insurances at the counter. To me and other tourists. Seemed like their MO - try to rake in more money on top of what most customers (like me) already spent on autoeurope excess damage refund insurance "
God valuta for pengene: 4 Effektiviteten ved skranken: 1 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 7
" Effektivt, hurtig, sød kundeservice. "
" Effektivt, hurtig, sød kundeservice. "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Dobar servis, susretljivo osoblje "
" Super servis, dobro auto smo dobili,doslo su po nas na aerodrom i vratili nas na aerodrom.Kratka relacija 3 minute od aerodroma do gencije Preporucujemo drugima da iznajmljuju auto kod Auto Europa Carwiz "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" I think you should include second driver for free as it used to be in past, thank you. "
" Good/effective service from the locals! "
God valuta for pengene: 9 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 8
" god service hele vejen igennem "
" lækker bil med det hele ? automat gear (selvom vi ikke havde bestilt det) "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Fuld tilfreds. "
" Venlig og service minded medarbejdere. "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Tilfreds fra start til slut. "
" Venlig og professionalisme personale. "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 8
" Nemt og hurtigt "
" Prøver at få os til at købe ekstra forsikring og at de vil tanke bilen op mod betaling. Men sådan er det med alle biludlejerne "
God valuta for pengene: 9 Effektiviteten ved skranken: 9 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 9
" Ingen yderligere anmærkninger "
" Ingen yderligere anmærkninger "
God valuta for pengene: 8 Effektiviteten ved skranken: 8 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 6
" Meget tilfreds "
" Jeg er meget tilfreds i mange år "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 7
" Nemt, hurtig og billigt "
" Efter bøg "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Det fremgik ikke tydeligt at carwiz var udbyderen. "
" Forsøgte at sælge diverse forsikringer ved at skræmme os. Og forsøgte sælge en navigation, selvom den var indbygget i bilen "
God valuta for pengene: 3 Effektiviteten ved skranken: 4 Håndtering ved aflevering: 7 Køretøjets tilstand: 7
" Fungerede ok - dig generende med alle de forsøg på mer salg. "
" Elendig ekspedition og håndtering ved udlevering af bilen. Absolut ikke i orden at der vælges udlejer med kontor i lufthavnen, hvilket viser sig ikke at være korrekt. Ikke i orden at der er gebyr hvis der skal benyttes færge eller for at køre de 10 km igennem Bosnien på vej til og fra Dubrovnik. Samlet var det 100 euro for to færgeoverfarter og to gennemkørsler i Bosnien. "
God valuta for pengene: 7 Effektiviteten ved skranken: 3 Håndtering ved aflevering: 8 Køretøjets tilstand: 9
" God oplysning om muligheder ved afhentning af bilen. "
" God oplevelse med en nyere bil. "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Det var let at reservere bilerne via Auto Europe, og da et af udlejningsselskaberne (Ride) på grund af problemer ikke kunne stille en bil til rådighed, fik vi besked om, at vi fik en bil fra et andet selskab uden problemer. Bilerne var klar til os som aftalt, og de var i orden. "
" Utilfredsheden skyldes, at vi skulle betale ekstra for at aflevere bilen tidligere end oprindeligt aftalt. Vi havde også lejet en bil hos firmaet Drive, og hos dem kostede det ikke noget at aflevere bilen før aftalt. Derfor vil vi anbefale at bruge Drive og ikke Carwiz. "
God valuta for pengene: 5 Effektiviteten ved skranken: 7 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Tjek op på om jeres udlejere rent faktisk er placeret i lufthavnen. "
" Udlejeren var ikke i lufthavnen. Det er meget kritisabelt, da det er hvad jeg har betalt for. "
God valuta for pengene: 3 Effektiviteten ved skranken: 8 Håndtering ved aflevering: 1 Køretøjets tilstand: 9
" Alt er ok og jeg vill gerne også næste gang reserveret bil hos Autoeurope "
" Dårligt information om tilkøb. "
God valuta for pengene: 7 Effektiviteten ved skranken: 3 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Fint "
" Lang ventetid ved udlevering uden info. "
God valuta for pengene: 7 Effektiviteten ved skranken: 1 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" dårlig kommukation ved afhentning,bilen ikke vasket udvending "
" dårlig komukation ved afhentning bilen ikke vasket udvendig "
God valuta for pengene: 7 Effektiviteten ved skranken: 2 Håndtering ved aflevering: 8 Køretøjets tilstand: 5
" Tilbud fra Auto Europe med hvad der var inkluderet i billeje kunne Carwiz ikke bekræfte/overholde. Jeg har således betalt mere end Auto Europe oprindeligt have stillet i udsigt. Jeg opfatter Auto Europe / Carwiz som utroværdige. "
" Har aldrig oplevet så mange extra udgifter ved noget udlejningsfirma før. Forklaringen på hvorfor kunne carwiz ikke give. Det er årsagen til at jeg aldrig benytter det firma igen! "
God valuta for pengene: 3 Effektiviteten ved skranken: 7 Håndtering ved aflevering: 7 Køretøjets tilstand: 8
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10
" Jeg er meget tilfreds dog ønsker jeg at ældre grænse sættes højere. "
" Jeg er meget tilfreds "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 8
" Godt overskueligt overblik på biler og priser. "
" Billig leje af en helt ny bil. Bilen svarede præcis til den vi havde booket. Rar og venlig service i Pula Lufthavn. "