" Da vi skulle hente bilen vi havde bestilt, var den ikke der. Vi fik tilbudt en mikro bil i stedet og blev lovet en økonomisk kompensation. da vi var tre voksne med bagage var det ikke muligt at være i mikro bilen. efter tre kvarters ventetid fandt de en lidt større bil, men det var stadig ikke den størrelse vi havde bestilt. Den økonomiske kompensationen har vi heller ikke set noget til. "
" Pigen ved skranken virkede professionel "
God valuta for pengene: 3 Effektiviteten ved skranken: 8 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 6
" Det har altid fungeret perfekt. Vi har brugt AutoEurope både i Sydafrika, Israel og Tyskland. "
" Måske er det typisk for biler i Israel, men bilen havde mange skrammer og en afbrækket vinduesvisker bagi. - 'Heldigvis' overtalte udlejeren mig til at tage 'super cover' så jeg ikke blev krævet til regnskab for noget. "
God valuta for pengene: 8 Effektiviteten ved skranken: 9 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 7
" Det har fungeret fint. Det har været helt upåklageligt hele vejen igennem. God service både på kontoret og i garagen. God service ved aflevering. "
" Alt forløb fint. Der er særdeles ringe skiltning af hvor kontoret befinder sig i Jerusalem! Skiltet er pillet af og man ser kun skyggen af at der har været et Thrifty skilt. Ved aflevering i Tel Aviv-Ben Gurion er der ingen Thrifty skiltning men derimode Hertz skiltning. MEN med Thrifty skal man IKKE aflevere hos Hertz, selvom bilen er hentet på et Hertz kontor!! Vanskeligt at finde ud af. Servicemedarbejderen hos Hetz modtog dog bilen for mig uden problemer. "
God valuta for pengene: 10 Effektiviteten ved skranken: 10 Håndtering ved aflevering: 10 Køretøjets tilstand: 10